SMCJ85CA
批量生产
Design Win
1500 W, 85 V TVS in SMC
描述
The TVS series are designed to protect sensitive equipment against electrostatic discharges according to IEC 61000-4-2, MIL STD 883 Method 3015, and electrical overstress such as IEC 61000-4-4 and 5. They are used for surges below 1500 W 10/1000 μs.
  • 所有功能
    • Peak pulse power:
      • 1500 W (10/1000 μs)
      • up to 10 kW (8/20 μs)
    • Stand-off voltage range from 5 V to 188 V
    • Unidirectional and bidirectional types
    • Low leakage current: 0.2 µA at 25 °C
    • Operating Tj max: 150 °C
    • High power capability at Tj max.: up to 1250 W (10/1000 µs)