SMA6J58A
Active
Design Win
600 W, 58 V TVS in SMA
Download datasheet Order Direct
Product overview
描述
The SMA6J series is designed to protect sensitive equipment against electrostatic discharges according to IEC 61000-4-2 and MIL STD 883, method 3015, and electrical overstress according to IEC 61000-4-4 and 5. This device is more generally used against surges below 600 W (10/1000 μs).
  • All features
    • Peak pulse power:
      • 600 W (10/1000 μs)
      • 4 kW (8/20 μs)
    • Stand-off voltage range from 5 V to 85 V
    • Unidirectional and bidirectional types
    • Low leakage current:
      • 0.2 µA at 25 °C
      • 1 μA at 85 °C
    • Operating Tj max: 175 °C